9 міфів про добудову ЗОШ № 1 у Вишневому

9 міфів про добудову ЗОШ № 1 у Вишневому

12 травня 2017 року у системі «Прозорро» профільний департамент облдержадміністрації нарешті оголосив торги на добудову Вишнівської ЗОШ № 1. Вартість добудови передбачена у сумі понад 56 млн грн з ПДВ. Документи можна подати до 1 червня.

На цю важливу подію багато років з нетерпінням очікували учителі, учні та їхні батьки, а також молоді родини, де підростають майбутні школярики.

Нині довкола теми добудови школи існує багато чуток, які переросли у поширені міфи та легенди. Цьому певною мірою сприяла і влада, яка тривалий час нічого не зробила для доведення до людей достовірної та актуальної інформації.

МІФ № 1. Школа майже готова, там залишилося зробити внутрішніх робіт на 2-3 мільйони

Перед обстеженням об’єкта фахівцями-будівельниками ступінь готовності оцінювався у 65%.

Загальна кошторисна вартість в поточних цінах на 18.09.2012 становить 43 135 705 грн.

З експертного звіту: станом на 01.11.2016 р. на об’єкті виконано робіт на 12 784 304 грн.

Загальна кошторисна вартість будівництва на сьогодні становить 71 104 316 грн.

Таким чином, для закінчення будівництва потрібно провести робіт ще приблизно на 58 млн грн.

МІФ № 2.   Новий корпус школи принаймні має стіни, хоч цього ви не заперечуєте?

Тут все набагато гірше, ніж здається. У 2012-2013 роках під час будівництва, до встановлення покрівлі, зведені стіни піддавалися багаторазовому намоканню. У 2013 році була зведена покрівля, утеплені стіни, проведене зовнішнє оздоблення, встановлені вікна. Після цього у 2014-2016 роках будь-яких робіт на об’єкті не проводилося. Стіни будівлі піддалися багаторазовим циклам намочування-замерзання-розмерзання, що ускладнилося тим, що будівля не опалювалася. Внаслідок цього матеріал стін втратив міцність. Розміщувати дітей у будівлі, яка щомиті  ризикує впасти – очевидний злочин. Але зносити будівлю і будувати нову – занадто радикальний шлях.

Проектантом ТОВ «Білоцерківцивільбуд» запропоновано оптимальний вихід із ситуації. За проектом, стіни першого поверху будуть укріплені залізобетонними обоймами (одно- і двосторонніми), з використанням арматурної сітки, швелерів, стрижнів.  Очевидно, що це по суті означає зведення нових стін та перекриттів по всьому першому поверху будівлі, але  у більш складний та дорожчий спосіб,  ніж просто зводити стіни нової будівлі.

Таким чином, нові будівельники мають істотно переробити роботу їх попередників.

МІФ № 3. Добудова стосується тільки нового корпусу школи

Насправді проект передбачає:

 1. Будівництво нового корпусу на 3 блоки;
 2. Будівництво теплиці на 2 поверхи;
 3. Будівництво трансформаторної підстанції;
 4. Будівництво одноповерхового господарського блоку;
 5. Реконструкція теперішнього двоповерхового корпусу школи;
 6. Будівництво закритого переходу між двома корпусами на рівні 2-х поверхів.

МІФ № 4. Виходить, що нова школа вмістить всіх охочих? І з нових будинків також?

Новий навчальний корпус розрахований на 420 учнів. Теперішній – на 240 учнів, тобто загалом на 660 учнів. Натомість зараз у школі навчається 1125 учнів, а з 1 вересня це число буде ще більшим. Отже, добудова нового корпусу тільки дещо поліпшить ситуацію, але не стане розв’язанням проблеми переповнення школи.

МІФ № 5.  Добудова школи — виключно заслуга … (мера, депутатів, Президента, активістів тощо)

“У перемоги завжди багато батьків, а поразка – завжди сирота.”

Для того, щоб питання зрушилося з місця, працювали всі перелічені. Наприклад, командою депутата Сергія Нагорняка одразу були відкинуті відверто популістичні заходи, які б гарно виглядали, але не мали б реальних наслідків.  Перше завдання – це виявити проблемну точну, що перешкоджає добудові. Друге завдання – усунути проблему, привернувши до неї увагу влади та громадськості. Для цього проводиться активне листування з проектантами, органами влади,  власниками інженерних мереж тощо. Інформування громади відбувається через усі можливі канали: через офіційний сайт і сторінку в мережі Фейсбук депутата Сергія Нагорняка,  на пленарних засіданнях Вишневої міськради, на сторінках газети «Вільний розвиток Вишневого».

Але вирішальними для добудови школи стала зацікавленість у результаті впливових посадовців.  Адже куратором цього будівництва від Київської  обласної ради є заступник голови облради Микола Стариченко. Проектант добудови – ТОВ «Інститут «Білоцерківцивільпроект» – є власністю його дружини. З боку облдержадміністрації куратором добудови є директор профільного департаменту Сергій Золін, який проживає у Вишневому навпроти школи-довгобуду. Панів Стариченка і Золіна пов’язує робота у Департаменті капітального будівництва ОДА і те, що вони та їх родини мають стосунок до одних і тих же  юридичних осіб.

МІФ № 6. Школу добудують цього року, максимум – наступного!

Тендерна документація передбачає, що будівництво має завершитися до 31.12.2019 року. Але цей строк може бути перенесений. Наприклад, затягнути будівництво може судове оскарження торгів або відсутність коштів у Замовника. Нагадаємо, що під терміном «будівництво» мається на увазі не тільки новий корпус школи, а всі об’єкти, перелічені під міфом № 3.

МІФ № 7.  Будівництво вирішить проблему затоплення шкільного подвір’я після кожного дощу

Зараз після дощу до школи не пройти. Як повідомив директор школи Володимир Плахотнюк, на місці нового корпусу школи було природне озеро, яке приймало всю воду з території. Після початку будівництва вода тижнями стоїть на подвір’ї школи, особливо між старим і новим корпусами, і часом пройти до школи неможливо.  Забезпечити стікання води до найближчого дощоприймача на вул. Першотравневій можна було б внаслідок контрнахилу подвір’я школи, але це потребує значних коштів. Направляти дощову воду в колодязі загальної каналізаційної мережі забороняє законодавство.  Депутат  Вишневої міської ради Сергій Нагорняк вже звертався до міського голови із пропозицією побудувати закриту зливову каналізацію  на території школи, із підземним резервуаром для води, однак безрезультатно.

Тому від будівництва школи очікувалося, що фахівці-проектанти передбачать якесь вирішення  цієї наболілої проблеми. Вирішили чи ні – оцініть самі: «Відвід дощових і талих вод із водозабірної площі відкритий і здійснюється за рахунок повздовжніх і поперечних ухилів по лотках проїздів і грунтовим поверхням у бік вул. Червоноармійська».   Тобто пропонується відводити воду самотокою туди, звідки ця вода на шкільне подвір’я в основному і потрапляє.

МІФ № 8. Підрядник забере свої 56 мільйонів і втече!

Проект договору прописаний таким чином, що підрядник завжди буде «голодний». Зверніть увагу, що різниця між кошторисною вартістю добудови (58320 тис грн) і сумою закупівлі добудови, що заявлена на торги (56144 тис грн), становить понад 2 млн грн! Тобто якщо підрядник буде ретельно дотримуватися кошторису, він в результаті одержить понад 2 млн збитків.

Авансування робіт передбачене незначне — 30%, дається на 3 місяці, невикористані у строк кошти повертаються.  В основному гроші підряднику оплачуються за виконані роботи, що підтверджується актами, та за умови наявності фінансування. Немає акту чи грошей — немає розрахунків.  Ба більше — від кожної суми, що перераховується підряднику, Департамент утримує 5%, і накопичені суми віддає підряднику після приймання завершеного будівництва.

Таким чином, в ході будівництва Підрядник буде змушений або страшенно економити, або вкладати власні досить значні кошти, сподіваючись дочекатись повного розрахунку.

До речі, саме тому для початку будівництва не потрібно, щоб у Замовника були заявлені 56 млн грн, достатньо передбачити в бюджеті 30% від цієї суми.

МІФ ОСТАННІЙ. Вже все вирішилося, можна заспокоїтись і просто чекати

Як показує досвід — все тільки починається. Саме зараз потрібно уважно слідкувати за перебігом торгів, якістю роботи, забезпеченням фінансування будівництва.  Де треба — тиснути на владу, а де треба — допомагати. Не заважати будівництву самим і не давати, щоб перешкоджав хтось інший. Винагородою за наші спільні зусилля буде затишна і простора школа для юних вишнівчан!

Вадим Пастушенко, юрист

Всього коментарів: 1
 • Paule Han
  • Автор: Paule Han
  • Додано: 24 Травня, 2017/23:18

  Смотрю Вадим Пастушенко еще тот мер 🙂

  Відповісти

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.