Чому не будують ДНЗ «Яблунька» і дорогу в районі «Діброви»

облаштування вулиць Дорошенка-Козацька-Піонерська

Серед проблем, з якими до депутата Сергія Нагорняка майже щотижня звертаються вишнівчани, особливе місце обіймають будівництво ІІ черги дитсадка «Яблунька» та будівництво зливової каналізації та дорожнього покриття в районі кооперативу «Діброва», а саме на вулицях Козацькій, Б.Хмельницького, П.Дорошенка, І.Франка, Сагайдачного і Стуса.

Наприклад, ось типовий коментар з Фейсбуку на цю тему: «А по вулиці Богдана Хмельницького взагалі ні покриття, а ні освітлення немає, тільки відписку одержала від міської ради, але скоро вибори як тоді гарно будуть всі претенденти обіцяти».

Ці проблемні питання об’єднує те, що у 2018 році по ним не робилося нічого.

Депутатські звернення Сергія Нагорняка до місцевих та обласних чиновників отримують одноманітні відповіді, мовляв будівництво має здійснюватися коштом Державного фонду регіонального розвитку, тому «будь ласка, чекайте».

Читайте також: Жителі будинків по вулиці Мазепи просять владу відремонтувати тротуари

Щоб вирішити проблему, треба спочатку розібратися — а в чому саме проблема? Що саме перешкоджає її вирішенню? Від якого чиновника чи органу залежить її вирішення?

Припустимо, є якесь абстрактне місто «В», в якому кількість дітей значно перевищує кількість місць у дитсадках. Багато молодих сімей мріють про новий садочок. З цим питанням вони постійно ходять до міського голови і депутатів.

За приблизними оцінками, бюджет будівництва — 21 млн грн. А бюджет міської ради всього 90 млн грн. І це на все. На дороги, на ремонти, на освітлення… на все.

І от депутати міськради міста «В» стоять перед вибором: виділити з міського бюджету десь так 0,5 млн грн. на проектно-кошторисну документацію для нового дитсадка, чи витратити ці гроші на багато дрібних справ на своїх округах, що сприятиме піару. Така ж дилема і у міського голови.

При цьому слід розуміти, що наявність проектної документації не гарантує, що на будівництво дадуть грошей.

І тепер питання – де взяти 21 млн грн? У бюджеті міськради таких грошей немає. У бюджеті районної ради також. Обласна рада теж не дасть такі гроші на один об’єкт, бо партійні депутати не матимуть грошей на «малі справи» і не зможуть піаритися на своїх округах, а тому вони ніколи не проголосують за виділення такої суми. Єдина можливість – це Державний фонд регіонального розвитку. Тобто – державний бюджет.

Тепер — увага: що має робити міський голова, щоб дитсадок був збудований?

Дитячій садочка Яблунька

Діти мали піти до відремонтованого дитячого садочка “Яблунька” ще наприкінці лютого

По-перше, міськрада має підготувати відповідний проект для подачі в Держфонд регіонального розвитку.

По-друге, міський голова має переконати до співпраці голову РДА, щоб разом виборювати бюджетні кошти.

По-третє, міський голова разом із головою РДА мають, для початку, захистити в обласній адміністрації свій проект. Гарантії, що вони його захистять, немає. Таких проектів в ОДА в же десятки. А гроші будуть лише на 15-20 проектів. І якщо комісію не пройдеш – 500 тис грн викинуті на вітер.

Читайте також: Три дні протестів вишнівчан: обласна рада нарешті провела сесію

Четверте — о диво, проект пройшов комісію і його направили в Мінрегіонбуд. А там вже своя комісія. І міський голова має йти до свого нардепа-мажоритарника (якщо той не ледацюга) і мажоритарник засилає в Мінрегіон десант своїх помічників. Для чого? Для того, щоб вони моніторили процес відбору і якщо (а таке у 80% випадках) в поданій міською радою документах є якісь неточності, документи потрібно швидко доробити і знову подати на розгляд.

П’яте — о диво, Мінрегіон проект затверджує і дали починаються бюджетні процеси – всі чекають на постанову Кабміну, в якій на проект запланують кошти. Причому саме ЗАПЛАНУЮТЬ, а не виділять. Бо є 30% ймовірності, що гроші не виділять взагалі, а ще 70% ймовірності, що вони прийдуть на область в вересні-жовтні. Хоча постанова підписана в травні. І так не тільки зараз. Так була завжди. При кожній владі. Такі в нас процеси.

Шосте — о диво, є постанова Кабміну. Але є нюанс – за законом міська рада має дати 10% від загальної вартості проекту з місцевих бюджетів. Так зване співфінансування. Тобто фактично Уряд дає не 21 млн, а 19 млн. У міській раді таких грошей немає. І міський голова має знову йти до голови РДА і разом з ним починають вмовляти району раду виділити на будівництво хоча б 1 млн грн. Ще 1 млн грн виділяє міська рада. Але знову – гарантій, що прийдуть державні кошти поки що немає.

Сьоме — ось у громади міста «В» є гроші на папері від Уряду (постанова КМУ) та 2 млн власних грошей. Щоб не втрачати час, потрібно оголошувати тендер вже. І міська рада не витягне адміністрування такого великого об’єкта, тому розпорядником коштів визначають ДЕПАРТАМЕНТ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА КОДА.

Восьме (а що робити, така реальність) — далі міський голова сам або разом із керівництвом району чи області мають якось вплинути на будівельників та переконати їх взяти участь в тендері. Навіщо? Бо будівельники розуміють, що починати будувати їм потрібно буде в липні, а кошти вони можуть побачити лише в жовтні. Тому будівельникам доведеться на початках вломити в будівництво десь 10 – 15 млн грн власних коштів. І тому їм потрібні хоча б усні гарантії від влади, що з ними розрахуються. Звісно, що міський голова цього не може гарантувати, і слід шукати підтримки у керівника ОДА, щоб той зробив все, що в його силах, для того, щоб будівництво розпочалося.

Дев’яте — тендер. Він має бути ідеальним. Департамент регіонального розвитку ОДА має ретельно підготувати всі документи, щоб тендер відбувся. Найменша дрібничка може стати підставою для оскарження результатів тендеру, і затягнути будівництво на довгі місяці.

Десяте — УРА, будівництво! В інтересах міста зробити так, щоб будівельники витрачали весь робочий час саме на будівництво, оскільки строки дуже стислі. Тут і громадський контроль, і навіть організація побуту і харчування будівельників, бо ціна питання занадто велика.

І тільки якщо все пройшло добре – дозволили погодні умови, будівельники встигають здати об’єкт до кінця року та отримати кошти від Держави, а громада отримує новий садочок. Якщо щось пішло не так – то Держава заплатить лише за фактично виконані роботи, а решту коштів забере, бо вони не переходять на наступний рік. І в наступному році все доведеться робити знову. По тій самій процедурі. З тими самими «ходіннями по муках».

І на довгому шляху від мрії громади до її реалізації стоять великі та маленькі перешкоди, дбайливо створені чиновниками різних рівнів — треба ж забезпечити якось себе коханого, дітей та й щоб онукам, які ще тільки в планах, вистачило.

Що ж ми бачимо у м. Вишневе?

Проект будівництва зливової каналізації в районі «Діброви» застряг у Мінрегіоні, реальних перспектив його фінансування з держбюджету цього року немає.

Проект «Реконструкція ДНЗ “Яблунька”» пройшов важкий шлях і минулого 2017 року був профінансований із Держбюджету. Але запізно. Договір капітального будівництва був укладений 07.09.2017 року, і до 20.09.2017 підряднику було перераховано 2 059 277,10 грн авансу, а в грудні ще 4 957 854,90 грн. Тобто всього за 2017 рік будівельники спромоглися виконати роботи на 7 млн із запланованих 21 млн грн. За 2018 рік будівельники отримали із Держбюджету аж 0 грн, при цьому згідно із Договором строк виконання робіт — до 31.12.2018 року. На жаль, кошти ДФРР не переходять на наступний рік, на відміну від коштів соціально-економічного розвитку. Зараз держава тільки починає перехід на трирічне бюджетне планування. А отже, дитсадок має всі шанси перетворитися на черговий довгобуд.

З одного боку – чиновники мають працювати виключно в межах своїх посадових інструкцій та тих повноважень, які в них є відповідно до чинного законодавства. Жодна посадова інструкція чи Закон не змушують, наприклад, міського голову «вмовляти депутатів», «вмовляти інших чиновників», «вмовляти будівельників». Жодна інструкція і Закон не змушує, але й не забороняє! Тому при всіх перешкодах дехто будує. А дехто пише відписки.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.