Приміщення Інституту фарфоро-фаянсової промисловості треба використати на користь вишнівчан

Приміщення Інституту фарфоро-фаянсової промисловості

У радянські часи у центрі Вишневого працювала потужна установа — НДІ фарфоро-фаянсової промисловості. Понад 600 співробітників, просторі лабораторії та кабінети, сучасні електронні печі, спеціальна система вентиляції, два ліфта, навіть оранжерея на горішньому поверсі —  установа була справжньою окрасою міста.

Після розвалу Радянського Союзу інститут повторив долю безлічі подібних НДІ: відсутність замовлень, скорочення штату, існування в основному за рахунок здачі в оренду приміщень.

«Наука тут вже померла.  При всьому бажанні відродити наукову діяльність в цих стінах не вдасться: немає ні фахівців, ні обладнання, а найголовніше — попиту», — з прикрістю зазначає Петро Щербатий, директор Інституту.

Будівля зараз стоїть майже порожня, хоч у різний час у будівлі Інституту винаймали приміщення податкова міліція, різноманітні  підприємства, була також нотаріальна контора.

Отож, маємо таку картину:  зараз у центрі Вишневого стоїть приміщення, що належить державі. Площа всіх приміщень будівлі — 6304,2 кв.м.,  з яких використовують тільки 1426,2 кв.м., що надані в оренду виконавчому комітету Вишневої міськради.  Інша частина приміщень не використовуються та перебувають у занедбаному стані. Будівля руйнується внаслідок відсутності опалення,  накопичення вологи у стінах та перекриттях, затоплення підвальних приміщень.

На словах важко передати те гнітюче почуття, що з’являється під час огляду будівлі Інституту. Дуже схоже на картини із міста-привида Прип’ять: ті ж обдерті стіни зі слідами від залиття, зі стін стирчить проводка, на підлозі валяються багато книжок і плакатів радянських часів. Будь-який дощ затоплює будівлю наскрізь, адже покрівля даху давно зруйнована. Особливо моторошно виглядає приміщення колишнього бомбосховища на «мінус другому»  поверсі:  воно повністю затоплене водою, такий собі басейн глибиною до 3-х метрів.

Інститут фарфор-фаянсової промислововсті

Не менш руйнівним фактором є дії комунальних служб: основна частина будівлі відключена від електрики, водопостачання, теплопостачання. На неодноразові прохання відкачати воду з підвалу будівлі комунальні служби відповідають відмовою.

Будівлю якомога швидше треба рятувати

Очевидно, що будівлю якомога швидше треба рятувати, бо інакше за кілька років будемо мати в центрі міста аварійний об’єкт, який буде загрожувати життю людей.

Разом з тим,  маючи в центрі міста 4878 кв.м. вільних приміщень, що належать державі, громада Вишневого гостро потребує вільних приміщень, які могли б використовуватися для розміщення органів влади, закладів освіти,  лікувально-профілактичних закладів тощо.  Наприклад, на останніх сесіях міськради обговорювалося питання відсутності приміщень для міського краєзнавчого музею та для Центру реабілітації дітей-інвалідів.

Об’єктивно оцінюючи ситуацію, ми маємо визнати, що науково-дослідний інститут в цьому приміщенні не відновить свою роботу, так само як і десятки подібних закладів по всій Україні.  В сучасних умовах державною позицією є прагнення вивести із державної власності ті підприємства, які не мають стратегічного значення для держави, або втратили таке значення із об’єктивних причин.

Нещодавно, 04.07.2017 р., Уряд схвалив проект Закону “Про приватизацію державного майна”, за яким 893 державних підприємства будуть приватизовані. Таким чином в державній власності залишиться лише 15 особливо важливих підприємств, це зокрема  “Нафтогаз”, “Укрзалізниця” та інші державні монополії. Окрім того за державою залишаться ще 363 важливих об’єкта державної власності – це медичні,соціальні, метрологічні та інші суспільно важливі установи. Близько 1255 підприємств державної власності будуть ліквідовані, через їх повну господарську неефективність.

Таким чином, склалася ситуація, коли з одного боку Держава прагне позбутися неефективних підприємств,  а з іншого боку громада Вишневого має нагальну потребу у вільних приміщеннях для задоволення суспільних інтересів.  Очевидно, що в цій ситуації   в інтересах вишнівчан слід скористатися можливістю отримати Інститут із державної власності у власність міської громади.

Інститут фарфор-фаянсової промислововсті

Для передачі державного майна слід провести певну підготовчу роботу, яка вимагає значних організаційних  зусиль. Для початку міська рада має прийняти зважене рішення про надання згоди на прийняття Інституту до комунальної власності.  Після цього слід звернутися до Уряду із пропозицією про передачу майна в комунальну власність. Така пропозиція, перед тим як потрапити до Уряду,  має отримати погодження у відповідних державних органах.

Важливим додатком до цієї пропозиції є документ, що має назву «Техніко-економічне обґрунтування».   Законодавець передбачив, що приватизація державного майна має відбуватися з метою його ефективного і раціонального використання. Щоб підтвердити реальність своїх намірів, місто має в цьому «Обгрунтуванні» навести істотні відомості про об’єкт приватизації, про характеристики міста,  про те, як саме місто планує розпорядитися приміщеннями Інституту і за рахунок яких саме ресурсів.

Для складання «Обгрунтування» необхідно опрацювати значний масив інформації та залучити представників громадськості та фахівців у галузі будівництва, екології, економіки та фінансів.

Зволікання із початком вищевказаної підготовчої роботи може призвести до втрати міською громадою можливості безоплатно одержати цілісний майновий комплекс Інституту.

Минулої п’ятниці, 14 липня, депутат Сергій Нагорняк подав до міської ради Депутатський запит на ім’я міського голови,  в якому висловив вимогу створити робочу групу з числа представників громадськості, фахівців у галузі будівництва, економіки та фінансів, для підготовки Пропозиції щодо передачі об’єктів з державної у комунальну власність, стосовно ДП «Державний український науково-дослідний інститут фарфоро-фаянсової промисловості».

«Якщо міська рада підтримає мій депутатський запит, це дасть можливість безкоштовно отримати приміщення і використати їх на користь мешканців Вишневого», – зазначив Сергій Нагорняк.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.