Меценат із Вишневого: “У дитячий садок “Теремок” доводилося приносити навіть пожежні рукава”

Микола Стаднік

Notice: Undefined variable: columns in /home/zerada/nagorniak.com.ua/www/wp-content/themes/your-clean-template-3/functions.php on line 317

Вишнівський підприємець та меценат, батько трьох дітей Микола Стаднік розповів про те, чому благодійники не поспішають долучатися до розвитку нашого міста, нагальну потребу проведення повного аудиту міських коштів та те, яким має бути сучасне, зручне місто європейської держави.

– Миколо Валерійовичу, розкажіть, будь ласка, про те, чим займається Ваше підприємство та про Вашу благодійну діяльність.

– Наше підприємство засноване 2006 року. Спочатку воно мало вузьку спеціалізацію з протипожежного захисту. Проте після зміни у 2008-2009 роках кон’юнктури ринку – ми розширили діяльність і нині надаємо повний спектр робіт та послуг з усіх інженерних мереж. Візитівка нашої компанії – підготовка усіх систем протипожежної безпеки донецького аеропорту до “Євро-2012”. Щодо благодійної діяльності, то наша компанія є генеральним спонсором футбольного клубу “Гатне”. Допомагаємо діткам фінансово, закупівлею форми, м’ячів, організовуємо виїзні матчі.

– Оскільки Ви – житель Вишневого, то, можливо, варто було б допомагати місцевій футбольній команді?

– Згоден, варто. І до мене вже зверталися представники ФК “Вишневе”, які знають, що я дуже допомагаю команді у Гатному. Але, на жаль, через загальноміську проблему з корупцією я відмовився. Зараз я просто не вірю, що гроші справді допомагатимуть дітям і будуть спрямовані на спорт. За інших обставин і хоча б мінімального кредиту довіри до міської влади – готовий був би допомагати й значно більше: і футбольному клубу, і садочкам, і гурткам. Зараз це все просто немає сенсу. І таку думку поділяють чимало моїх знайомих, які так само займаються благодійністю. Крім того, і просто як містянин хочу вже нарешті побачити, що у місті щось робиться корисне: дороги, лікарні, садочки…

– Ви живете у Вишневому вже 13 років. Як за цей час, на Ваш погляд, змінювалося місто?

– У 2004-2009 роках, коли мером був Анатолій Гошко, місто, попри все, хоч трохи розвивалося. Розбудовувався південний масив, паркові зони, з’являлися зручні магазини. Після смерті Гошка Вишневе, на жаль, змінювалося лише у гірший бік. З’явилося дуже багато забудовників, які місто настільки “дозабудовували”, що дітям уже немає де навіть пограти на вулицях.

– Вочевидь, як для батька трьох дітей, тема дозвілля малечі для Вас справді актуальна.

– Так. І не лише дозвілля, але й освітнього процесу в цілому. Мій старший син займається футболом, тренування починаються майже о 16.00. І оскільки у Вишнівській ЗОШ №1 аж
6 п’ятих класів, то син вимушений був би ходити у третю зміну! Тому ні про повноцінну шкільну освіту, ні про спортивний розвиток у його випадку не могло бути й мови. Довелося перевести його у школу Крюківщини. Середня донька, яка займається гімнастикою, поки навчається у школі Вишневого, але якщо ситуація не зміниться і їй теж доведеться переходити на другу зміну – будемо також переводити… Скажу відверто: наскільки я бачу, поки буде тривати оцей дерибан землі – надія, що першу школу таки добудують, навіть не жевріє. Те саме стосується і нових садочків.

– Що Ви маєте на увазі?

– А те, що старенький садочок “Теремок” на південному боці міста перебуває у такому “сумному” стані, що, коли моя дитина туди ходила, доводилося постійно допомагати не лише добровільними внесками, але навіть вогнегасниками і пожежними рукавами! Прогнозую, що, коли моя наймолодша півторарічна донечка піде до садочка, історія повториться. З іншого боку, навіть такий далеко не найкращий садочок настільки переповнений, що влаштувати туди дитину практично нереально.

– Як, на Вашу думку, Вишневе повинно було б розвиватися?

– На сьогодні місто має багато проблем. Узяти, до прикладу, хоча б той самий переїзд. Ну такі ж затори не можуть бути вічно. Треба будувати або наземний переїзд, або підземний. І коли влада каже, що у бюджеті немає коштів, то я завжди просто відповідаю: а ви не крадіть і будуть! Щодо забудов. Скажу фахову думку інженера: якщо місто запрошує забудовника, то передусім цей самий забудовник повинен забезпечити й інфраструктуру. Якщо він будує масив, то має побудувати садочок, школу, за потреби – навіть поліклініку. Насправді на 4% пайової участі всіх забудовників, окрім облаштування інфраструктури, у Вишневому можна було б зробити навітьреконструкцію старих будівель, як це свого часу зробили у Варшаві.
Наше місто розбудовує стільки забудовників, що просто соромно досі не мати нічого цього! Треба врешті починати змінювати цю ситуацію. Бо такими темпами від Вишневого не залишиться вже нічого. І змінювати вже не буде чого.

– Ви – керівник великого підприємства вже 11 років. Як би Ви розвивали місто на посаді мера,зважаючи на такий серйозний управлінський досвід?

– Давайте рахувати: бюджет міста близько 200 млн гривень. Для мене, як для звичайного жителя Вишневого, є велике запитання: на які потреби ці гроші спрямовуються? І чи
завжди доцільно? Думаю, всі пам’ятають, як у грудні того року, незважаючи на мінусову погоду і сніг, у Вишневому клали асфальт. І виділили на ці роботи аж півтора мільйона гривень. Заступник міського голови Андрій Чечило ситуацію тоді прокоментував так: “Закінчується бюджетний рік – їх треба освоїти, звичайно, ці гроші”. Усе просто. Міській
владі треба просто “освоїти гроші”. Тому я переконаний, перше, що повинна вимагати громада – проведення аудиту державних коштів. І залучати для цього потрібно незалежних аудиторів. Громада повинна ставити запитання міській владі і вимагати відповідей на запитання – куди і скільки було витрачено. Більше того, має бути чітке обґрунтування саме цих сум!

Із власного досвіду роботи скажу: коли ми будували завод, де були іноземні інвестиції, весь процес контролювала спеціальна незалежна компанія технагляду з Польщі. Вона перевіряла доцільність кожної витраченої копійки і якість виконаних робіт. Без їхнього звіту ми просто не могли закрити акт і отримати зароблені гроші. І з роботою влади має бути так само. Має бути незалежний аудитор, який перевірятиме стан фінансів, скажімо, наприкінці кожного року. Що було зроблено, перевірено всі тендери, виконані ремонтні роботи.

– Можливо, така ситуація у Вишневому сталася через інертність самих жителів?

– Я живу на південному масиві і знаю, що вишнівчани можуть заявити про своє незадоволення, навіть дорогу перекрити. Але у той же час сил у людей вистачає лише на день-два. Окрім того, вважаю проблемою те, що половина містян узагалі не знає своїх депутатів.
Водночас чи не єдиним ефективним у своїй депутатській роботі, на мою думку, є Сергій Нагорняк. Особливо вразило те, як він один із-поміж усіх депутатів відстоював на сесії інтереси громади у питанні рейдерського захоплення 10 га. Але зрозуміло, що один він проти цієї корупційної машини не вистоїть.

– Яким би Ви хотіли бачити місто через 5-10 років?

– Вишневе повинне бути візитівкою Київщини. Це ж найближчий “супутник” столиці. Зараз Вишневе – це бетонне місто, яке працює на інтереси відомої і обмеженої групи осіб. Зрозуміло, що за 5-10 років мрію бачити Вишневе нарешті сучасним та орієнтованим на комфорт. По-перше, з правильним зонуванням та плануванням. У генеральному плані
має бути чітке розмежування зон міської території – на житлову, промислову та для відпочинку. По-друге, насичене зеленими масивами.
Основами містобудування передбачено 14 кв. м зелених насаджень у розрахунку на людину. А у нас що? Парк та нечисленні сквери починають забудовувати. Забудовують прибудинкову територію, двори. По-третє, з вирішеним питанням руху автотранспорту. Адже ідеальним місто є тоді, коли забезпечена ізоляція транспорту від пішоходів, тобто пішохід рухається в площині, ніколи не пересікаючись із транспортом.

Любов до міста повинна виховуватись поважними містянами, а не людьми, що не готові за це відповідати

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.