Юрист: не варто поспішати сплачувати за перерахованими платіжками

Юридична консультація цу місті Вишневе

До приймальні депутата Вишневої міської ради Сергія Нагорняка часто звертаються громадяни зі скаргами на те, що з лютого 2016 року підприємства-постачальники природного газу почали надсилати громадянам, у яких не встановлено газові лічильники, платіжки, нараховані за значно вищими тарифами. Що робити у цій ситуації – відповідає юрист Ірина Кунакова.

– Перерахунок було зроблено у зв’язку з тим, що рішенням Вищого адміністративного суду від 28 січня 2016 р. визнано незаконною постанову КМУ від 29 квітня 2015 р. № 237 “Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників”, у зв’язку з порушенням процедури її прийняття (вона не була включена в план підготовки проектів КМУ, її проект не був опублікований в друкованих ЗМІ, була прийнята без публічного обговорення змісту проекту постанови та його впливу на споживачів).

Ця постанова встановлювала норму – 3 куб. метрів на людину на місяць.

У зв’язку зі скасуванням цієї постанови, повернені старі норми споживання газу, тобто 6 куб. метрів.

Постановою КМУ від 23 березня 2016 р. 203 встановлено нові норми споживання природного газу для споживачів у разі відсутності газових лічильників, що тепер складають 4,4 куб. метрів на людину на місяць.

У постанові зазначено, що перерахунок вартості природного газу, спожитого населенням у період застосування норм споживання природного газу, визначених постановою КМУ від 29 квітня 2015 р. № 237, яка скасована судом, здійснюється в порядку, затвердженому Міністерством енергетики та вугільної промисловості, який на сьогодні перебуває в стадії розробки.

Тобто перерахунок вартості спожитого газу за період із травня 2015 р. по січень 2016р. (на період дії скасованої судом постанови КМУ) є безпідставним, оскільки його порядок ще не визначено.

Водночас, на виконання судового рішення підприємствами-постачальниками природного газу проведено перерахунок вартості фактично спожитого газу за період з травня 2015 року по січень 2016 року, та автоматично проведено розстрочення загальної суми перерахунку, який пропонується виплачувати споживачам частинами протягом наступних 9 місяців.

Такий перерахунок було зроблено ще до прийняття в березні 2016 року постанови КМУ № 203, що визначила нові норми споживання (4,4 куб. метрів).

Таким чином, перерахунок може бути зроблений тільки після того, як Міненерговугілля розробить і затвердить відповідний порядок, тому поспішати сплачувати за перерахованими платіжками не варто.

У зв’язку із зазначеним Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, надає роз’яснення із порушеного питання: “Кошти, які споживачі сплатили як погашення різниці норм споживання, нікуди не зникнуть – вони є на їхніх особових рахунках. На жаль, на сьогодні ці кошти, так само як і борги, які утворились у тих, хто не сплачував за перерахунок, у “підвішеному” стані. Поки нема чіткого порядку дій від Міненерго, не знаємо, як діяти. Була лише рекомендація від НКРЕКП про те, що варто утриматися від перерахунків, поки нема затвердженого Міненерго порядку здійснення таких перерахунків. Але це лише рекомендація”.

У разі виникнення у споживачів сумнівів щодо правомірності нарахування газопостачальними підприємствами плати за надані послуги з газопостачання Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики гарантує допомогу та просить споживачів звертатися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (03680, МСП Київ, вул. Смоленська, 19) або відділу (сектору) НКРЕ у відповідному обласному центрі за місцем їх проживання для проведення перевірки фактів та вжиття необхідних заходів.

Нагадаємо, щосереди у приймальні депутата Вишневої міської ради Сергія Нагорняка можна отримати фахову консультацію юриста отримати фахову консультацію юриста.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.