Юрист: громадяни мають право приватизувати кімнату у гуртожитку

Право приватизувати гкртожиток

Українці, які довго проживають у гуртожитках підприємств та організацій, не мають власного житла і не використали право на приватизацію безоплатного дежавного житла, можуть приватизувати кімнату.

Про це свідчить закон № 1076 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», відповідаючи на запитання вишнівчан, які надходять до громадської приймальні депутата Вишневої міської ради Сергія Нагорняка, розповіла юристка Ірина Кунанова.

Громадяни та члени їхніх родин, одинокі громадяни зможуть приватизувати кімнату у гуртожитку, якщо вони:

  • не мають власного житла;
  • не використали право на безоплатну приватизацію державного житлового фонду;
  • вселені у гуртожиток і проживають там тривалий час.

При цьому не зможуть приватизувати кімнату у гуртожитку люди, які мешкають у гуртожитках тимчасового проживання – навчаються, перенавчаються, підвищують кваліфікацію або на деякий час поселилися у гуртожиток у зв’язку з роботою за контрактом.

Перепона на шляху до приватизації – проживання у гуртожитку без правових підстав.

Також у тексті закону прописано, що документ поширюється тільки на осіб, які мають або мали трудові відносини із підприємством чи організацією, яка надала право проживати у гуртожитку.

Проте у ході обговорення документу у парламенті було прийнято поправку, озвучену представником президента у ВР Іриною Луценко, в якій вона розкритикувала цю норму, назвавши неконституційною, тож у фінальній версії тексту такої норми не має бути.

Цей закон розширює поняття «правові підстави проживання у гуртожитку». Якщо раніше тільки спеціальний ордер розглядали як єдину підстава для вселення до кімнати, то зараз вважається, що такий ордер є похідним документом та видається на підставі рішення про надання житлової площі.

Отже, згідно із законом:

  • Користування кімнатою у гуртожитках на правових підставах підтверджує зазначений спеціальний ордер або договір винайму кімнати, укладений на підставі спецордеру.
  • Проживання у гуртожитку на правових підставах підтверджує договір винайму кімнати, якщо йдеться про відомчі гуртожитки державної та комунальної форми власності.

Якщо йдеться про гуртожитки колишніх державних і комунальних підприємств та організацій, що були включені до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі масової приватизації та корпоратизації:

  • до включення таких гуртожитків до статутних капіталів зазначених товариств та після передачі таких гуртожитків у комунальну власність – тільки договір винайму кімнати, укладений на підставі спецордера,
  • після включення таких гуртожитків до статутних капіталів зазначених товариств до передачі таких гуртожитків у комунальну власність – договір винайму кімнати на підставі спеціального ордера або на підставі договору оренди житла (за умови, що мешканець гуртожитку або його сім’я були вселені у гуртожиток на підставі спеціального ордера та проживали у гуртожитку за договором найму жилого приміщення).

Цей закон подали до Верховної Ради ще восени 2014 року. Приблизно через рік депутати ухвалили документ у першому читанні, а весною минулого року – і в другому читанні. Проте Президент Петро Порошенко застосував право вето до законопроекту із зауваженнями та повернув на новий розгляд до Верховної Ради. Зокрема, він підкреслив, що закон обмежує права на приватизацію житла у гуртожитках людей, які не мають трудових відносин із організацією, яка надала їм право проживати в гуртожитку, або офіційної реєстрації місця проживання в гуртожитку.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.