Про міську лікарню: перші кроки

Про міську лікарню: перші кроки

Командою депутата Сергія Нагорняка проводиться робота щодо Вишнівської міської лікарні. На прохання користувачів Фейсбук надаємо коротке роз’яснення з цього приводу.

Так, 23.08.2016 р. міською радою прийняте рішення щодо Вишнівської міської лікарні, суть його основних пунктів наступна:

1) Передати лікарню управлінню охорони здоров’я РДА;

2) Доручити міському голові підписати договір про передачу майна лікарні в оперативне управління управлінню охорони здоров’я РДА.

На нашу думку, рішення юридично некоректне. Слід було чітко розділити два різні за своєю сутністю питання.

Перше — адміністративного підпорядкування лікарні, а друге — розпорядження майном, що перебуває на балансі лікарні.

Але ми виходимо із того становища, яке існує зараз:

  • лікарня в частині адміністрування, вирішення фінансових та кадрових питань підпорядкована відділу охорони здоров’я РДА, а не міськвиконкому чи міськраді;
  • майно територіальної громади, що перебувало на балансі лікарні, передане в оперативне управління тому ж відділу РДА.

Звідси постає питання: що робити громаді, щоб захистити свої права або запобігти можливому порушенню прав у  майбутньому?

Нещодавно з цього питання відбувся своєрідний «мозковий штурм», в якому брали участь активні представники громади Вишневого та команда депутата Сергія Нагорняка,  з такими висновками:

По-перше, слід з’ясувати, чи взагалі можливе адміністративне підпорядкування Вишнівської міської лікарні (міста районного значення)  не відділу РДА,  а міській раді чи міськвиконкому. Законодавство в умовах реформування медицини та адмінреформи занадто мінливе, тому кваліфіковану і актуальну на цей час інформацію доцільно запитувати у Міністерства охорони здоров’я.

По-друге, зараз відбувається децентралізація, за якою об’єднані громади отримують повноваження на рівні міст обласного значення. Тому окремо слід ставити питання МОЗ України про ситуацію, коли Вишнівська лікарня опиниться на території об’єднаної територіальної громади: як тоді буде з її підпорядкуванням і майном, що на балансі лікарні?

По-третє, слід запобігти проблемі з майном, що на балансі лікарні. Так, Рішення міськради передбачає, що міський голова має підписати договір про передачу цього майна в оперативне управління відділу охорони здоров’я РДА.

Змоделюємо ситуацію: майно передане, відділ РДА ним розпоряджається на свій розсуд, аж тут у 2017 році створюється об’єднана територіальна громада з центром у Вишневому. А ми пам’ятаємо, що такі громади самостійно вирішують питання у сфері охорони здоров’я. Звернеться Вишнева ОТГ до відділу РДА з вимогою повернути майно, а ті з будь-яких причин відмовляться (наприклад, до вирішення спору про компенсацію витрат на ремонт такого майна).  Рано чи пізно конфлікт вирішиться, але за цей час потерпати будуть мешканці Вишневого.

Запобігти цьому можна, якщо в Договорі про передачу майна передбачити, що Договір діє до того часу, як почне діяти об’єднана територіальна громада: Створили громаду – отримали назад свою лікарню.

по-четверте, визначено план дій. Якщо ми одержуємо інформацію, що лікарню можна підпорядкувати не відділу РДА, а міській раді чи міськвиконкому, то виконуємо все можливе, щоб повернути лікарню. Якщо таке підпорядкування для теперішньої ситуації неможливе, то ми очікуємо створення об’єднаної територіальної громади, а тим часом моніторимо всі рухи РДА щодо майна, кадрів та фінансування лікарні, щоб після створення ОТГ оперативно повернути лікарню громаді.

За результатами цього «мозкового штурму» депутат Сергій Нагорняк 28.10.2016 р. направив два листи, один до МОЗ України для одержання актуальних роз’яснень, а другий – до Вишневого міського голови з проханням передбачити в Договорі про передачу майна той строк його дії, що дозволить захистити інтереси громади Вишневого.

Про результати розгляду буде повідомлено додатково на сайті депутата nagorniak.com.ua .