Сергій Нагорняк: “Трансформація індустріальної зони на потужний інвестиційний центр. Чому б і не у Вишневому?”

2018 року у Івано-Франківську було презентовано унікальний для України проект “Промприлад. Реновація”. Особливість цього проекту полягає в тому, що команда підприємців планує за рахунок імпакт-інвестицій* трансформувати величезну індустріальну зону на потужний інвестиційний центр. Такий інноваційний центр на базі ревіталізованого** заводу буде працювати на перетині чотирьох напрямів розвитку регіону: неформальна освіта, сучасне мистецтво, нова економіка та урбаністика.

Навесні цього року вже відбувся запуск пілотного третього поверху проекту “Промприлад. Реновація”, реконструкція якого (1783 кв. м) тривала всього 9 місяців.

Запуск пілотного проекту коштував $1,212 млн. Це кошти від різноманітних інституцій та 21 приватного інвестора. Причому приватні інвестиції склали майже половину суми. Повний бюджет проекту складе $25 млн. До 2019 року планують залучити  $4,5 млн для викупу приміщень заводу та до 2024 року завершити реконструкцію (36, 9 тис. кв. м).

Оскільки “Промприлад. Реновація” працює за моделлю імпакт-інвестування, то має потенціал великої стійкості, більшої, аніж класичний бізнес.  Це тому, що в ній дуже багато співінвесторів, які вболівають за проект. Він  має стати органічним для міста, коли жителі не сприймають його як чийсь бізнес, а як частину свого. Мінімальна сума інвестицій приватної особи буде від $1000. Окупитися інвестиції мають протягом 7-8 років.

Чим цей приклад може бути цікавим для вишнівчан?

Тематика “постіндастріал” є проблемою для будь-яких пострадянських міст. Що робити з промисловими територіями, які втратили свою економічну роль?

До прикладу, у Вишневому таким об’єктом  є будівля колишнього фарфоро-фаянсового інституту. На мою думку, можна перетворити цю територію на центр розвитку, осередок  активації міста. Площа всіх приміщень будівлі —  6304,2 кв.м.,  з яких використовують тільки 1426,2 кв.м., що надані в оренду виконавчому комітету Вишневої міськради (зараз триває судова тяганина щодо стягнення із виконавчого комітету ВМР боргу за послуги оренди приміщень).  Інша частина приміщень не використовуються та перебувають у занедбаному стані. Нині будівля руйнується через відсутність опалення,  накопичення вологи у стінах та перекриттях, затоплення підвальних приміщень.

Водночас цей комплекс має низку переваг: близька відстань до Києва, інвестиційна привабливість регіону, а головне – може принаймні частково компенсувати відсутність достатньої кількості об’єктів для дозвілля у Вишевому. Так, у 40-тисячному місті відсутній великий торговельний центр, де, окрім, магазинів були б кінотеатри, льодова ковзанка тощо.

Також схожий проект може допомогти залучити інвестиції, створити нові робочі місця, об’єднати громаду. Адже, окрім того, що вишнівчани з понеділка по п’ятницю їздять до Києва на роботу, у вихідні задля проведення дозвілля їм також доводиться їздити у столицю.

 

 

*імпакт-інвестиції – під імпакт-інвестиціями розуміють сферу, в якій отримання фінансового прибутку є однаково важливим з позитивним соціальним впливом.

**ревіталізація – поняття, що використовується в науковій і практичній діяльності, яке характеризує процеси відновлення, оживлення, відтворення.

 

 

 

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.