Що таке ОСББ та чи потрібно його створювати

Що таке ОСББ?

Термін “ОСББ” уперше став відомим широкому загалу у 1992 році, коли у Законі України “Про приватизацію державного житлового фонду” було зазначено, що власники приватизованих квартир можуть створювати такі об’єднання.

Але аналог цього терміну “кондомініум” (у перекладі з латини – “спільне володіння майном”) з’явився ще у древньому Римі, коли виникла необхідність різним сім’ям жити в одному будинку і вирішувати багато спільних питань. Із того часу у всіх без винятку країнах світу такі об’єднання (у тих або тих формах) стали основою організації спільного проживання людей, альтернативи якій немає.

Статус ОСББ

В Україні статус ОСББ визначає Закон України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” і згідно зі статтею 1 цього Закону ОСББ це юридична особа, створена власниками приміщень для сприяння використання їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Тобто об’єднання має печатку, банківській рахунок, укладає цивільно-правові договори, за своїми зобов’язаннями відповідає своїм майном (але не особистим і не спільним майном своїх членів), є неприбутковою організацією.

На відміну від будинків комунальної власності, члени ОСББ самостійно визначають кошторис утримання свого житла, розмір внесків на утримання будинку, структуру і стиль управління, формують штатний розклад, персональний склад працівників та їхню заробітну плату (управителя, сантехніка, двірника, електрика, бухгалтера, консьєржа тощо), мають право оптимального вибору виконавців житлово-експлуатаційних послуг (вивіз сміття, дезинфекція, ремонтних робіт), самі визначають черговість проведення поточного ремонту і, головне, набувають реального впливу на якість цих робіт.

ОСББ має більші, ніж окремі мешканці, можливості вимагати від постачальників комунальних послуг (теплоенерго, водоканал) виконання умов договорів, які воно уклало.

ОСББ як юридична особа може отримувати кредит на проведення ремонтів, встановлення лічильників, облаштування прибудинкової території тощо. Цю прибудинкову територію у свою власність може отримати тільки ОСББ, тоді як, власники квартир – співвласники будинку такої можливості не мають.

Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати у оренду допоміжні приміщення і скеровувати ці кошти на поліпшення технічного стану житла.

Відповідно до статті 24 вищезгаданого Закону, колишній власник будинку (як правило – місцева рада) зобов’язаний узяти участь у першому після прийому будинку на баланс ОСББ капітальному ремонті.

Новостворене ОСББ не повинно відповідати за борги мешканців будинку, які у них залишились перед комунальним ЖЕКом.

ОСББ має особливості оподаткування – воно за законом не платить податок на прибуток у частині основної своєї діяльності.

Зрозуміло, що ці права поєднуються і з обов’язками, головними з яких є забезпечення своєчасної сплати мешканцями внесків за житлово-комунальні послуги, та утримання будинку у належному технічному і санітарному стані.

ОСББ побудоване за суто демократичними засадами. Відповідно до статті 9 Закону, членом ОСББ може бути кожен, хто є власником (співвласником) житлового або нежитлового приміщення будинку.

Члени ОСББ мають право

  1. обирати і бути обраними у керівні органи – правління і ревізійну комісію;
  2. беззастережно ознайомлюватися з документами об’єднання;
  3. у кількості 20% можуть скликати позачергові збори без рішення на те правління;
  4. достроково переобрати керівництво.

Ці права і обов’язки докладно закріплені у типовому статуті ОСББ із розподілом між: зборами, правлінням, зборами уповноважених, а також членами об’єднання.

ОСББ має достатньо широкий простір вибору принципів свого господарювання.

Так, згідно із статтею 11 цього Закону, воно може передати свій будинок на баланс і обслуговування житлово-експлуатаційній організації будь-якої організаційно-правової форми, в тому числі залишити будинок на обслуговуванні у комунальному ЖЕКу, може укласти з ЖЕКом договори лише на деякі послуги, може самостійно проводити повне обслуговування житла, укласти прямі договори з постачальниками комунальних послуг.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.

Соціальні мережі:

Поділитися: