Вишнівська лікарня хвора на корупцію

Вишнівська лікарня хвора на корупцію

Цього тижня до депутата Сергія Нагорняка звернулися небайдужі вишнівчани, справжні патріоти нашого Вишневого, які звернули  увагу на підозрілі події у Вишнівській міській лікарні. Приводом для підозри стало те, що лікарня на початку жовтня на порталі держзакупівель Prozorro оприлюднила одразу два тотожних оголошення про закупівлю рентгенівського апарату за ціною 5 млн грн.  Лише через 20 днів,  04.11.16 р. одне з оголошень було скасоване як помилково подане. Такий прийом часто застосовується нечистими на руку Замовниками, щоб відсіяти частину претендентів-продавців.

Прочитавши документи, якими обґрунтовувалася помилкова подача оголошення-дублера, команда депутата не виявила явних ознак порушення законодавства, і вирішили обмежитись  сигналом адміністратору Prozorro.

Але, як виявилося пізніше, інтуїція активістів не підвела, — з цією закупівлею дійсно не все гаразд.

Що ж відбулось?

Державою виділено 5 млн грн. на рентгенівське обладнання для лікарні. Можна було б подумати, що лікарня організує відкритий конкурс і визначить переможцем того, хто запропонує найбільш якісний товар за найменшу ціну.  Так не сталося, — перешкодило палке бажання одержати «відкат» від 5 мільйонів, як це часто буває з комунальними підприємствами.

Було застосовано давній і примітивний прийом — коли вимоги тендерної документації умисно прописуються під конкретну модель конкретного торговця-претендента. В даному випадку прописано під конкретного учасника: ТОВ «МЕДІГРАН Україна», та під конкретне обладнання: Рентгенодіагностичний комплекс Moviplan виробництва Villa Sistemi Medicali.

Ось вимоги до предмета закупівлі, складені лікарнею:

Інформація про характер і необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі

А ось характеристики апарату, який продає ТОВ “МЕДІГРАН Україна”:
Характеристика «39 кроківдіапазону мАс»

Пропоную самостійно оцінити вимоги до предмету закупівлі рентген-апарату, їх актуальність та важливість:

1). «Кількість кроків зміни значень мАс» (частоти високочастотного генератора) — 39.  Переважна більшість світових виробників використовують регулятори з 19 кроками, що достатньо для будь-яких пацієнтів.  Апарат Moviplan має саме 39 кроків.

2). «Поперечне переміщення деки столу —не менше 260 мм, повздовжнє не менше 1200 мм.» . Ці параметри відповідають за те, як має рухатися стіл з пацієнтом, над яким встановлено рентгенівський випромінювач.  Пікантність полягає в тому, що ця «фотокамера» в подібних апаратах сама є рухливою, тому потреби рухати стіл взагалі немає. Світові виробники забезпечують рухливість столу, але в рамках здорового глузду, враховуючи рухливість камери. Параметри рухливості столу (260 мм на 1200 мм) має тільки апарат Moviplan.

3). «Розміри деки столу не менше 2300х850 мм». Аналогічні апарати мають параметри на 10 см менші, чого цілком достатньо для будь-якого пацієнта. Саме такі параметри має дека столу апарату Moviplan.

4). «Переміщення колони – не менше 2100 мм, вертикальне переміщення випромінювача – не менше 1700 мм, поперечне переміщення випромінювача – не менше 250 мм.» Відкинемо логічне запитання, для чого прописувати такі вимоги, якщо вище прописувалися надзвичайні вимоги до рухливості столу. Просто зафіксуємо, що весь світ використовує як стандарт трохи менш рухливий випромінювач, але саме такі параметри має апарат Moviplan.

5). «Максимальна вага пацієнта – не менше 250 кг».  Просто пошукайте в інтернеті зображення людей вагою 250 кг та скажіть, чи є хоч одна така людина у Вишневому?  Стандартом для подібних апаратів є вага пацієнта до 180 кг, саме на таку вагу розраховані апарати більшості світових виробників. Але саме апарат Moviplan (з підйомником) розрахований на 250 кг.

6). Далі йде параметр, який руйнує найменші сподівання на чесність того, хто прописував вимоги до предмету закупівлі: «Відстань від центру касетоприймача до підлоги у верхньому положенні  – не менше 2050 мм, у нижньому – не більше 370 мм.»   Цим пунктом описується висота робочої зони рентген-апарату. Загальноприйнятими є параметри, що менші за заявлені на 30-40 см. Ці параметри абсолютно ні на що не впливають в роботі, а прописані виключно для відсіювання претендентів. Судіть самі: касета має найбільшу висоту 43 см., тобто від її центру до краю — 21,5 см., а отже робоча висота апарату має становити не менше ніж 1835 мм, тобто більше ніж 1,83 метри. Для чого це може знадобитися  в реальному житті? Де у Вишневому знайдеться настільки повний пацієнт, який би у лежачому чи сидячому положенні займав стільки місця по вертикалі?  Зате заявлені параметри точно відповідають параметрам апарату Moviplan.

7). Ще один дискримінаційний пункт – «Матеріал шару перетворення рентгенівських променів  — йодид цезію», в той час як більшість виробників використовують селен, оскільки він дає вищу розділову здатність знімків.  А от у Moviplan використовується саме йодид цезію.

Цей перелік можна було б продовжувати далі. Та навіть вищевказаного досить, щоб зрозуміти, — якщо у тендерній документації цифра в цифру, буква в букву наводяться параметри тільки одного апарату, а цей апарат реалізує одна фірма на всю Україну, то це не публічні торги, а циркова вистава.  Комусь на руку те, що від участі в торгах штучно відсікли провідних виробників медичної апаратури із багаторічною заслуженою репутацією та доступним технічним супроводом: Toshiba, Metaltronica, Alepem, GMM, Siemens тощо. Враховуючи, що заявлена ціна закупівлі становить 5 млн грн., а документація розроблена так, щоб виключити будь-яку конкуренцію, сума “відкату” може сягати космічних сум, на рівні мільйона-півтора гривень. Занадто велика сума для посадовців лікарні, а це означає, що тендерний комітет лікарні цілком міг бути просто виконавцем чужої волі, а питання вирішене на рівні району чи області. В цьому мають розбиратися фахівці-правоохоронці.

Хтось запитає: «– Що в цьому такого поганого? Хочуть купити класний апарат, визначили де він продається, то хай купують!».  Якби це стосувалося приватних коштів, то це була б приватна справа. Натомість маємо штучно знищену конкуренцію, що призвело до неможливості визначити дійсну ціну апарату та заощадити гроші, як це закладено в саму ідею публічних закупівель в системі Prozorro. Різницю між тендерною ціною (що включає «відкати») та ринковою ціною можна було б витратити на актуальні медичні потреби вишнівчан. Натомість мільйони осядуть в кишенях хапуг від медицини. Прошу усвідомити: гроші, що мали бути заощаджені на нормальних відкритих торгах, могли б піти на допомогу важкохворим вишнівчанам, дітям з інвалідністю або пораненим бійцям. Вчинене гірше за мародерство.

Формально умисне прописування тендерної документації під одного учасника має ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164-14 КУпАП.

Притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 364 КК України можливе в тому разі, коли правоохоронцям вдасться довести, що службові особи, формуючи документацію, діяли умисно з метою одержання неправомірної вигоди.

Для проведення ретельної перевірки діяльності тендерного комітету Вишнівської міської лікарні я підготував депутатський запит, який буде розглянуто на найближчій сесії міської ради.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.