Запитання до юриста: «Чи можу я змінити лікаря, щоб отримувати кращі послуги?»

Продовжуємо відповідати на запитання вишнівчан, які надходять на нашу електронну адресу. Якщо Ви також маєте запитання до юриста, можете надіслати його на електронну скриньку [email protected], або прийти на юридичну консультацію, яка відбувається щосереди.

«Мені не подобаються умови у місцевій поліклініці та вічні черги.  Чи можна укласти декларацію з якоюсь приватною клінікою, щоб отримувати кращі послуги?»

Вікторія Щербатюк

 

Відповідає юрист Вадим Пастушенко:

– Питання одночасно і просте, і складне.

З одного боку, все просто.  Підписати декларацію можна з будь-яким  сімейним лікарем. Не має значення місце їх роботи,  це може бути звичайна поліклініка,  приватний медичний заклад чи навіть ФОП.  Єдина вимога — наявність ліцензії на медичну практику. Станом на лютий уклали договори із Нацслужбою здоров’я 104 приватні клініки та 100 ФОПів. До речі, саме медики-ФОПи  заробляють найбільше за нових умов. Наприклад, у м. Стрий Львівської області ФОП Олександра Родняк отримала від Нацслужби здоров’я з липня 2018 року по лютий 2019 року понад 700 тис.  грн. Київщина також має такі приклади. Так, у м.Володарка працює ФОП Олена Нагорнюк, яка за два місяці (січень і лютий 2019 року)  отримала вже понад 127 тисяч виплат від Нацслужби здоров’я.

У Вишневому такою приватною клінікою є ТОВ «Амбулаторія Медесана», яка розташована по вулиця Освіти, буд. 19, кв. 83. І нині там є три сімейних лікаря, з якими можна підписати декларацію.

З іншого боку, людина має оцінити всі переваги і недоліки приватних чи комунальних медиків. Так, базова ставка виплати за одного пацієнта, з яким укладено декларацію, у 2019 році складає всього 370 грн.  Ця сума може бути значно вищою, залежно від групи, до якої належить пацієнт .

Медична реформа полягає в тому, що у 2019 році держава перестає фінансувати напряму із держбюджету надання первинної медичної допомоги.  Тому фінансування у 2019 році первинної медичної  допомоги може здійснюватися або від Нацслужби здоров’я (залежно від кількості підписаних з пацієнтами декларацій), або з інших джерел (з місцевих бюджетів, з грошей пацієнтів, благодійної допомоги тощо).

Але тариф на медичні послуги розрахований на цілий рік, незалежно від кількості звернень пацієнта.  Тобто цілком можлива ситуація, коли пацієнт протягом року звернеться до лікаря не один раз,   і не один раз безкоштовно отримає лікарські послуги.  Лікареві буде компенсовано Нацслужбою здоров’я вартість одного-двох пакетів медичних послуг, а далі лікар буде змушений працювати собі в збиток. Як наслідок, комерційній клініці вигідно формувати базу своїх пацієнтів за деклараціями з числа осіб, спроможних  у подальшому купити за свої, а не державні гроші медичні послуги, що не охоплюються «Первинною медичною допомогою».   Виходить, що укладання декларацій для них — це засіб «прив’язати» до себе пацієнта і в подальшому створити такі умови, щоб він платив за медичні послуги саме цьому закладу.  Натомість комунальна клініка і так має велику кількість клієнтів.

Залишається нагадати, що Ви не обираєте лікаря довічно. Якщо робота лікаря Вас не влаштовує, можете легко змінити лікаря.  Для цього не потрібно зустрічатися із цим лікарем чи заповнювати папери.  Достатньо підписати декларацію з новим лікарем. Попередня декларація анулюється автоматично.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш e-mail не буде опубліковано.